Notebook Hızlandırma

Notebook Hızlandırma
189 - Sorun Giderildi

Notebook Hızlandırma

Notebookta kullanılmayan ve yer kaplayan programların olması, fanın yeteri kadar soğutamaması ile birlikte fazla ısınma problemi, antivirüs programı olmaması....

Notebooklar neden yavaşlar?

Notebookta kullanılmayan ve yer kaplayan programların olması, fanın yeteri kadar soğutamaması ile birlikte fazla ısınma problemi, antivirüs programı olmaması ya da var olan antivirüs programının güncel olmaması gibi durumlar vb. birçok yazılımsal ve donanımsal sebeple notebooklar yavaşlayabilir.

Notebook Hızlandırma önerileri nelerdir?

Notebookunuzu hızlandırmak için hıza etki değerleri daha yüksek olan RAM ve SSD hard disk gibi donanım parçalarında değişiklikler yapabilirsiniz. Notebookunuzun yüksek performans göstermesi için ayrıca bir güç seçeneği varsa seçebilir, yoksa kendiniz oluşturabilirsiniz. Başlangıçta arka planda otomatik olarak açılan programların başlatılma seçeneklerini düzenleyerek gereksiz güç kaybı ve performansa etkilerini azaltabilirsiniz. Notebookta yüklü olan kullanılmayan programları denetim masasından kaldırabilirsiniz. Antivirüs programınızı güncel tutmak ve virüs taramasını düzenli olarak yapmak notebook performansını olumlu yönde etkileyecektir. Notebookta aşırı ısınma problemi varsa bu konudaki çözümler de bilgisayar performansını etkileyecektir. Sabit diskte bulunan verileri harici bir bellek üzerinde yedekleyerek ve ayda veya iki ayda bir bu verileri temizleyerek yavaşlayan notebookunuza bir çözüm bulmuş olabilirsiniz. Çünkü sabit diskte ne kadar az veri bulunursa performansınız da o derece artacaktır. Notebookunuzdaki görsel animasyonların kullanılması sırasında harcanan enerjinin genele oranla daha düşük olduğu düşünülse de bu tip animasyonların azaltılması veya kullanılmaması da notebook performansına katkı sağlar. RAM yetersizliğini gidermek, yükseltmek veya yeni nesil bir RAM ile değiştirmek de performansa etki edecektir. Notebookunuzun masaüstünde çok fazla bağımsız dosya bulundurmayın. Birbirleriyle alakalı olan dosyaları mümkün olduğunca aynı klasörlerde tutuyor olmanız işlemcinizi ve sabit diskinizi bu dosyalara erişmek istediğinizde daha az yoracaktır. Bu durumun bile performansa etki edebileceğini unutmayın.