Format

Format
166 - Sorun Giderildi

Format

Format bilgisayarınızın işletim sistemini yeniden yüklemek, biçimlendirmek anlamına gelmektedir..

Format Nedir?

Format bilgisayarınızın işletim sistemini yeniden yüklemek, biçimlendirmek anlamına gelmektedir.

Hangi durumlarda format atılmalı?

Bilgisayarınız güvenli modda açılmaya çalışılmış olsa bile açılmıyorsa, Windows işletim sisteminin ayarları bozulmuşsa ve sistem geri yükleme yapılmasına rağmen yine de açılmıyorsa bilgisayarınıza format atılmalıdır. Bu tür problemlerin dışında genellikle rastlanan bir diğer durumsa Windows açılış ekranına gelmeden mavi ekran hatası veriyor ve hiç açılmıyorsa bu durum en son kurulan programlar kaynaklı olabilmektedir. Bilgisayarınız güvenli modda açılabiliyorsa en son kurulan programı veya oyunu program ekle/kaldır seçeneğinden kaldırabilirsiniz. Eğer bu işlemlerin sonucunda problem hala devam ediyorsa bilgisayarınıza format atılmalıdır. Bu konuda yardım alabilmek için servisimizden randevu alabilirsiniz.

Bilgisayara Format Atmanın Yararları Nedir ?

Bilgisayara format atmaktaki temel amaç bilgisayarı rahatlatmak ve hızlandırmaktır. Format atmak bilgisayarınızın anlık hafızası olan ve bilgisayarı kapatıp açtıkça sıfırlanıp sürekli yenilenen sanal belleğini de rahatlatacaktır. Uzun süre format atılmamış bilgisayarlarda sanal bellek bilgisayar açılışında arka planda çok fazla program çalıştırır. Bu durumda sabit disklere zarar verme ihtimali ortaya çıkar.

Format atmak bilgisayarıma zarar verir mi?

Format atmak, bilgisayarınıza zarar vermez; genel olarak düşünülenin aksine belli zamanlarda bilgisayarınıza format atılması sabit diskin ömrünü en uygun kullanım süresine taşır. Çünkü sabit disk üstünde zamanla biriken bilgiler çeşitli bölgelere dağılır ve disk bu verileri bir araya getirmek için daha fazla enerji sarf etmek zorunda kalır. Format atmak bu dağılmaları düzelteceği için fazla çalışma ile meydana gelen gereksiz enerji harcamasına da engel olacaktır.