Şarj Girişi

Şarj Girişi
43 - Sorun Giderildi

Şarj Girişi

Şarj girişi adaptörden almış olduğu enerjiyi bilgisayarın çalışması ve bataryanın dolması için kullanan bir geçiş noktasıdır..

Şarj Girişi / Power Jack Nedir?

Şarj girişi adaptörden almış olduğu enerjiyi bilgisayarın çalışması ve bataryanın dolması için kullanan bir geçiş noktasıdır.

Şarj Girişi / Power Jack Arızası Neden Olur?

Notebook anakartı üzerinde bulunan şarj girişi, darbeye ya da zorlamaya bağlı olarak arızalanabilmektedir. Bu arıza genelde garanti kapsamı dışında kalır. Garanti kapsamı dışında kalmasının nedeni adaptörün çok sık ve dikkatsiz takılıp çıkarılmasından dolayı kullanıcı hatası oluşturmasıdır. Şarj soketi arızalandığında bilgisayar hiç elektrik almaz ve pil şarj olmaz. Ama pil doluysa bitene kadar çalışır.

Çözümü Nedir?

Kopan ya da kırılan power jack girişiniz için cihazınız komple sökülerek, anakartınız üzerinde işlem yapılması gerekmektedir Bu durumda şarj soketi giriş yerinin yapılabiliyorsa tamiri yapılır. Olmuyorsa yenisi ile değişim yapılır.

Tekrarlanması Nasıl Önlenebilir?

Şarj adaptörünü bilgisayara takarken zorlamayın. Şarj adaptörünü bilgisayardan çıkarırken çekiştirmeyin. Bozuk veya amper değeri farklı şarj adaptörü kullanmayın. Uyumsuz uçlu şarj adaptörlerini takmaya çalışmayın.