Klavye Arızası

Klavye Arızası
62 - Sorun Giderildi

Klavye Arızası

Klavye, cihaza verilecek komutlara ait tuşların bulunduğu donanım parçasıdır. Laptop klavyeleri kullanıcı ile laptop arasında önemli bir bağlantı aracıdır..

Klavye Nedir?

Klavye, cihaza verilecek komutlara ait tuşların bulunduğu donanım parçasıdır. Laptop klavyeleri kullanıcı ile laptop arasında önemli bir bağlantı aracıdır.

Klavye neden arızalanır?

Klavyedeki sorunlar; tuşların hiç birinin çalışmaması, bazılarının çalışıp bazılarının çalışmaması, basılan tuşlar yerinde başka karakterlerin çıkması, tuş kopması ve sıvı teması şeklinde görülebilir.

Çözümü nedir?

Tuş kopması sorununda altındaki makas sistemi benzer bir klavyeden sökülerek tuş tamamlanır. Sıvı Temasından dolayı elektronik yollar kısa devre olmuşsa yeni bir klavye takılır. Bağlantı sorunu varsa tamir edilir.

Nasıl önlenebilir?

Harici klavye kullanımı orijinal klavyenizin kullanım ömrünü bir miktar daha uzun tutmanızı sağlayabilir. Sıvı temasına karşı dikkatli kullanılmalıdır. Klavyenizin temizliğine dikkat etmeli, eğer boşluklu bir yapıdaysa cihazınız kapalı durumdayken toz vb. birikintileri temizlemeye özen göstermelisiniz. Tuşlara sert basılmamalıdır.