Giriş Birimleri Arızası

Giriş Birimleri Arızası
48 - Sorun Giderildi

Giriş Birimleri Arızası

Laptopunuzun genellikle yan taraflarında bulunan klavye, mouse, tarayıcı, mikrofon, optik okuyucu ve barkod okuyucu gibi cihaz veya aparatların bağlandığı portlardır. Dış ortamdan yapılan veri girişi, donanım bağlantısı yapmak amacını kapsadığı için giriş birimi diye adlandırılırlar.

Giriş Birimleri nedir?

Laptopunuzun genellikle yan taraflarında bulunan klavye, mouse, tarayıcı, mikrofon, optik okuyucu ve barkod okuyucu gibi cihaz veya aparatların bağlandığı portlardır. Dış ortamdan yapılan veri girişi, donanım bağlantısı yapmak amacını kapsadığı için giriş birimi diye adlandırılırlar

Giriş birimleri neden arızalanır?

Portlara takılan aygıtların aniden çıkarılması. Portlara bir cihaz bağlı durumdayken alınan darbeler. Giriş portları ile ana kart arasındaki iletişimsizlik (temassızlık) durumları giriş birimlerinde oluşabilecek arızalara sebep gösterilebilir. Giriş birimleri arızasını, bilgisayarın aygıtı görmemesi veya sık sık bağlantının kesilmesi gibi durumlardan anlayabiliriz.

Giriş birimleri arızasının çözümü nedir?

Öncelikle bu arızanın yazılımsal mı donanımsal mı olduğu kontrol edilir. Eğer donanımsal bir arıza ise tüm portlarda mı yoksa bazılarında mı sıkıntı var tek tek kontrol edilir. Arızalı portlar ya değiştirilir ya da bağlantıları yenilenir.

Tekrarını nasıl önleyebilirsiniz?

Aygıtları gevşek bir şekilde takmamanız gerekmektedir. Taktığınız kablo ucunun sağlamlığına dikkat etmelisiniz. Giriş uçlarına sert veya ters şekilde aygıt takmamaya ve çıkarmamaya özen göstermelisiniz. Aygıtları mümkün oldukça güvenli olarak kaldırmaya özen gösteriniz.