Chipset

Chipset
172 - Sorun Giderildi

Chipset

Chipsetler, bilgisayarın trafik polisleridir. Tüm çevre birimleri chipsetler tarafından yönetilirler. Chipsetler sayesinde tüm bilgisayar donanımı birbiriyle etkileşim halindedir..

Chipset Nedir?

Chipsetler, bilgisayarın trafik polisleridir. Tüm çevre birimleri chipsetler tarafından yönetilirler. Chipsetler sayesinde tüm bilgisayar donanımı birbiriyle etkileşim halindedir. Bu çipler arızalandığında ya görüntü hiç gelmez, ya da klavye, mause, wireless, toucuhpad gibi bileşenler çalışmaz.

Peki, Chipset neden arızalanır?

Bilgisayarınızı belli aralıklarla (6 ayda bir) temizlemezseniz fanlar ve ızgaralar zamanla, toz ve benzeri maddelerle dolar. Bilgisayarınız soğutmayı başarılı yapamaz ve fazla ısınma yaşanır. Yüksek ısı chipsetlerin lehimlerini genleştirir ve zamanla lehimler çürür.

Chipset arızasının çözümü nedir?

Chipset, kart üzerinden belirlenen derece ve jel madde ile sökülür. Chipset yüzeyi temizlenir tüm lehimler alınır. Uygun kalıplarda lehim hücreleri 1.sınıf lehim topları ile ilk formuna getirilir. Chipset anakart üzerine tekrar belirlenen değerlerle takılır. Bu işlemler BGA Rework cihazı kullanılarak Reballing Yöntemiyle yapılır.

Tekrar Chipset arızası yaşamayı nasıl önleyebilirsiniz?

Bilgisayarınızın bakımını aksatmayın. Belirli aralıklarla fanını ve ızgaraları temizletin. Laptopunuzu yatak, koltuk vs. gibi yüzeylerde kullanmayın. Bilgisayarınızı serin ve havalandırılabilir (klimalı, nemli olmayan vb.) ortamlarda kullanarak bilgisayar ve laptopların ömürlerini uzatabilirsiniz. Soğutucu kullanın.