Anakart

Anakart
122 - Sorun Giderildi

Anakart

Anakart , bilgisayar donanımlarını birbirine bağlayan, parçaların iletişim halinde olup koordineli bir şekilde çalışmasını sağlayan bir sistemdir..

Anakart nedir?

Anakart , bilgisayar donanımlarını birbirine bağlayan, parçaların iletişim halinde olup koordineli bir şekilde çalışmasını sağlayan bir sistemdir.

Anakart neden arızalanır?

Şebeke elektriğindeki dalgalanmalar – güç kaynağındaki dalgalanmalar, şarj adaptörü arızaları, düşürme, darbe halleri ya da anakarta doğrudan yanlış temasta bulunulması, yanma, çizilme ,sıvı teması anakartta arızaya sebep olur.

Çözümü nedir?

Ölçü aleti ile arızalı olan bölge test edilir. Anakart üzerinden ısıtma yöntemi ile arızalı donanım sökülür. Tamiri yapılabilecek bir durumsa tamir edilir. Tamiri imkansızsa yerine yenisi takılır.

Nasıl önlenebilir?

Bilgisayarınızın bakımını aksatmayın. Belirli aralıklarla fanını ve ızgaraları temizletin. Laptopunuzu yatak, koltuk vs. gibi yüzeylerde kullanmayın. Bilgisayarınızı serin ve havalandırılabilir (klimalı, nemli olmayan vb.) ortamlarda kullanarak bilgisayar ve laptopların ömürlerini uzatabilirsiniz. Soğutucu kullanın