En İyi 9 Ücretsiz Grafik ve Çizim Programı

En İyi 9 Ücretsiz Grafik ve Çizim Programı

         Grafik ve çizim konusunda kendini geliştirmek isteyen kullanıcılar için bilgisayarlarına indirip özgürce hayal güçlerini ortaya koyabilecekleri ücretsiz programları listeledik.
         İşte bunlardan bazıları:

1) Inkscape

        Inkscape profesyonel kalitede vektör grafik yazılım programıdır. Ücretsiz bir vektörel grafik düzenleme ve çizim programı olan Inkscape ile clipart, poster ve grafik oluşturabilirsiniz.

        Her formattaki resim dosyasını açabildiğiniz ve onlarla dilediğiniz düzenleme işlemlerini gerçekleştirebildiğiniz Inkscape direkt XML düzenleme gibi birçok özelliğe sahip.

        Çok güçlü bir çizim ve boyama aracı olan Inkscape XML, SVG ve CSS standartlarında imaj dosyaları yaratmanıza ve özgürce çizim yapmanıza olanak sağlıyor. Çizim ve boyama aracı ile istediğiniz her türlü şekil ve renkleri bulabileceğiniz Inkscape özgürce çizim ve düzenleme yapmak isteyenler için çok yararlı ve kullanışlı bir program.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

2) GIMP
 
        GIMP (GNU Image Manipulation Program) ücretsiz bir resim düzenleme programıdır.

        GIMP kullanarak fotoğraflarınız üzerinde rötuş işlemleri gerçekleştirerek fotoğraflarınızın çok daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında kendi görsellerinizi de GIMP yazılımı ile oluşturabilirsiniz.

        Fotoğraf makinalarının lenslerinin eğimli yapısıyla oluşan fotoğraf eğilmelerini de program içerisindeki araçları kullanarak düzeltebilirsiniz.

        GIMP üzerinde çalıştığınız resim veya fotoğraf için detaylı renk düzenleme seçenekleri de sunmakta. Ayrıca GIMP'in sahip olduğu kırmızı göz düzeltme özelliği özellikle gece çekilen fotoğraflar üzerinde çalışıyorsanız sizin için çok faydalı olacaktır.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

3) Daz Studio

        DAZ Studio, hem uzman hem de amatör seviyedeki kullanıcıların kolay bir şekilde 2D ya da 3D dijital resimler yaratabilmesini sağlayan araçlar içeren bir 3 boyutlu figür ve animasyon programıdır.

        DAZ Studio ile karakter modelleme ve mükemmel tasarımlar yapabilirsiniz. Sanal karakterler, hayvanlar, aksesuarlar, binalar, çevre vb. birçok çizim yapabilirsiniz. Yazılım üzerinden render işlemleri de gerçekleştirebiliyorsunuz. İsterseniz internetten hazır karakterleri indirerek bunlar üzerinde tasarımlar yapabilirsiniz.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

4) Vectr

        Vectr, kolay ve sezgisel vektör grafikleri oluşturmak ve tasarımlarınızı gerçeğe dönüştürmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir grafik yazılımıdır.

        Programı kullanmaya başlamadan önce Google veya Facebook hesabınızı kullanarak saniyeler içerisinde oluşturabileceğiniz bir Vectr kullanıcı hesabına ihtiyacınız vardır. Hesabı oluşturduğunuzda vektörlerle çalışmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda bir hesap oluşturmadan misafir olarak da çalışabilirsiniz ancak çalışmalarınızı buluta kaydedemezsiniz.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

5) Krita

        Krita bilgisayarınızda kolay ve hızlı bir şekilde çizim işlemleri gerçekleştirebileceğiniz ücretsiz bir çizim programıdır.

        Krita ile hem karakalem hem de renkli çizimleri gerçekleştirmek mümkün. İçerisinde bulunan farklı özelliklerdeki fırçalar ile boyama işlerinizde sizlere farklı alternatifler sunmaktadır. Ayrıca sprey şeklinde boyama yapabilme imkanınızda var. Diğer yandan resimlerinize geometrik şekiller ekleyebilir ve resimlerinizi kırpma, döndürme, yeniden boyutlandırma gibi düzenleme işlemleri uygulamayabilirsiniz.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

6) Google Sketchup

        Google SketchUp ücretsiz, kolay öğrenilebilir bir 3 boyutlu modelleme programıdır.

        Bu program ile aklınıza gelebilecek her şeyi 3 boyutlu olarak çizebilirsiniz. Detay ekleme özelliği sayesinde daha gerçekçi 3 boyutlu çizimler elde edebilirsiniz. İsterseniz yaptığınız çalışmaları yazıcıdan çıkartabilir ve e-posta olarak gönderebilirsiniz.

        Kullanımı oldukça kolay olan Google Sketchup gelişmiş birçok özellik ve seçenek ile bilgisayarda çizim konusunda meraklı kullanıcılar için yararlı bir program.

        Google SketchUp Google'ın diğer servisleri Google Earth, Google 3D Warehouse gibi yazılımlar ile uyumlu olarak çalışabilen bir programdır.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.
 
 
7) Drawpad Graphic Editör

        DrawPad Graphic Editor programı, bilgisayarınızda kullanabileceğiniz ve temel çizim ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabileceğiniz ücretsiz bir program.

        DrawPad Graphic Editor'ü kullanarak sıfırdan yeni bir dosya açıp çizime başlayabilir veya elinizdeki hazır resim ve fotoğrafları düzenlemeye başlayabilirsiniz.

        Tüm temel resim formatlarını destekleyen program, kalem, şekil çizme, yazı ekleme, fırça ve silgi gibi ihtiyaç duyabileceğiniz araçların hepsini barındırıyor. Özellikle kalem ve fırçaların neredeyse her detayını ayarlayabildiğiniz için düzenlemelerinizin tam istediğiniz gibi olmasına yardımcı oluyor diyebiliriz.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

8) Drawpile

        Drawpile, Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarınız üzerinde kullanabileceğimiz ücretsiz bir grafik ve resim düzenleme programıdır.

        Birden fazla katılımcının ortak çalışma yürütebilmesine olanak sağlayan özelliği sayesinde proje arkadaşlarınızla ortak pencere üzerinden resim düzenleme işlerini eş zamanlı olarak yapabiliyorsunuz.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

9) Blender

        Blender ücretsiz bir 3 boyutlu modelleme, animasyon, sunum, interaktif klip hazırlama ve oynatma yazılımıdır.

        Boyutu küçük olan bu program sayesinde çizimlerinizi bilgisayarınızda hiçbir yavaşlama yaşamadan özgürce yapabilirsiniz. Sadece modelleme programı olmayan Blender programı ile yapılan filmler bile bulunmaktadır.

        Yazılım bu kadar kapsamlı ve gelişmiş özelliklere sahip olarak size yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz geniş bir alan sunuyor.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

  • 26.1.2018

Blog Yazarlarına Katıl

Sen de teknoloji ile ilgiliysen ve paylaşmak istiyorsan hadi gel.