En İyi 7 Ücretsiz Online Eğitim Sitesi

En İyi 7 Ücretsiz Online Eğitim Sitesi

1) Alison

        Alison sitesi geniş yelpazeli, bedava ve kapsamlı online eğitim imkanı sunmaktadır. Finansal yazım kültürü, kişisel ve yumuşak yetenekler, dijital yetenekler, girişimcilik ve bunun gibi birçok dersi vardır. Bir şeyler öğrenmek isteyen herkesi hedef alan bu site profesyonellerden, eğitimcilerden, yöneticilerden ve bağımsız çalışanlardan oluşmaktadır.

        Diğer online eğitim sitelerinden farklı olarak bu sitede sertifikalarda ücretsizdir. Ancak sertifikalar üniversite isimlerinden değil alison.com ‘dan alınmıştır diye geçmektedir. Bunun sebebi de eğer üniversiteler adına sertifika verirlerse bunun bir ücrete tabi tutulması gerekmektedir. Bu durum her şeyin ücretsiz sunulduğu sitenin amacıyla uyuşmadığı için böyle bir durum söz konusu değildir.

        Sonuç olarak güzel bir online eğitim sitesidir, değerlendirmenizde fayda vardır.

       
Buradan kayıt olabilirsiniz.

2) Udemy

        Udemy online eğitim sitesi bir şeyler öğrenmek isteyenler için birçok indirim içeren ve ücretsiz kurslar sunmaktadır. Bütün kurslar özel uzmanlar, profesörler, girişimciler ve profesyoneller tarafından anlatılmaktadır.

        Teknoloji, iş ve pazarlama sınıflarına ek olarak aynı zamanda verimlilik, sağlık, hobiler ve yaşam tarzı seçenekleri de bulunmaktadır. Derslerde soru sorabilme sistemi de var. Bu sayede kurslardan daha verimli faydalanabilirsiniz. Kursları bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan istediğiniz an izleyebilirsiniz.

        Udemy hem bir şeyler öğrenmek isteyenlere hem de öğretmek isteyenlere yönelik bir site. İsterseniz kurslardan birini alabilir veya kendiniz bir kurs açabilirsiniz.

       
Buradan kayıt olabilirsiniz.

3) Coursera

        Eğer bilgisayar başında ücretsiz üniversite eğitimi almak istiyorsanız Coursera sizin için en iyisidir. Bu internet sitesi her alanda, profesyoneller tarafından psikoloji, tarih ve literatür dersleri vermektedir. Bu derslerin hepsi dünya genelinde en iyi yerlerde eğitim veren profesörler tarafından düşünülmüş ve oluşturulmuştur. Bu üniversiteler arasında Princeton, Johns Hopkins, Stanford ve dahası vardır.

        Türkçe dil desteği sunan sitede birçok Türk öğrencinin yurt dışı üniversitelerden yüklediği ders ve kurs videoları mevcuttur. Siteden birçok üniversitenin geçmiş dönem yaptığı sınavlara da ulaşabilirsiniz. Yurt dışında bir üniversiteye gitmek istiyorsanız başvuru aşamasından önce mutlaka Coursera sitesini ziyaret etmenizi öneriyoruz.

        Öğrenciler sadece okumakla kalmayıp, aynı zamanda diğer bilim insanları ile iletişim kurup testleri ve sınavları geçmektedirler.

       
Buradan kayıt olabilirsiniz.

4) edX

        edX herkese bilgisayarla istedikleri yerde istedikleri üniversitenin çeşitli bölümlerinden ders alma imkanı tanımaktadır. Kurs ve derslerin çoğunu tamamladığınızda size online sertifika imkanı sunan sitede 700 üzerinde konuya istediğiniz zaman istediğiniz platformdan ulaşabilme imkanına sahipsiniz.
 
        edX diğer online eğitim sistemlerine göre daha teknik konuları içermektedir. Ücretsiz olarak tamamladığınız kurslar ve programlar sonunda sertifika için sizden ücret talep edilebilmektedir. Sisteme LinkedIn profilinizi kaydederseniz başarılı olduğunuz kurslar ve kazandığınız sertifikalar otomatik olarak LinkedIn hesabınıza yüklenmektedir.

        Bazı büyük ortaklarının arasında Harvard, Berkeley, Dartmouth, Georgetown, ve Chicago Üniversitesi yer almaktadır.

       
Buradan kayıt olabilirsiniz.

5) Udacity

        Udacity bilgisayar, programlama, veri bilimi ve web geliştirme, yazılım geliştirme üzerine ücretsiz kurslar sunmaktadır. Ayrıca bir yetenek üzerine uzmanlaşmak ya da tam zamanlı bir kariyer isteyen bireyler için de bir nanodegree programı sunmaktadır.

        Şu anda birçok derse ücretsiz kayıt olabilir, videoları izleyebilirsiniz. Dokümanları bilgisayarınıza indirmek ve sertifika almak için bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

        Bazı derslerin sonunda kısa kısa sorular çıkmaktadır ve bu durum öğrendiklerinizi o an pekiştirme olanağı sunmaktadır.

        Ayrıca bölüm sonlarında da mini projeler serpiştirilmiş durumda. Eğer proje ve ödevlerinizin denetlenmesini isterseniz bunun için bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

       
Buradan kayıt olabilirsiniz.

6) Open Culture Online Courses

        Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, Open Culture'ın ücretsiz online eğitim kurslarını deneyin.

        Open Culture Online Courses; sizlere birçok üniversiteden yaklaşık 1200 eğitimi ücretsiz sunan bir site. Sitede öğrencilere yönelik 800 ücretsiz video, 500 ücretsiz e-kitap, 300 dil kursu içeriği ve 1000’den fazla üniversite ders videosuna ulaşabilirsiniz.

       
Buradan kayıt olabilirsiniz.

7) Khan Academy

        Khan Academy, MIT ve Harvard mezunu olan Salman Khan adlı yetenekli bir girişimcinin Louisina’daki küçük kuzeni için çektiği uzaktan eğitici videolarla başlamıştır. Bu eğitici videolar önce YouTube’da yayınlandı ve anında popüler oldu. Günümüzde, Khan Academy’nin kendi sitesi var ve çeşitli konularda 4200'den fazla ücretsiz kursa erişebiliyorsunuz.

        Birçok eğitim ve ders videosunun bulunduğu site Türkçe dil desteği de sunmaktadır. Khan Academy size bir çok üniversite dersini bilgisayardan online izleme imkanı sunarken derslerde animasyon ve grafiklerle yenilikçi bir öğretim metodu taşıyor.

       
Buradan kayıt olabilirsiniz.

  • 29.1.2018

Blog Yazarlarına Katıl

Sen de teknoloji ile ilgiliysen ve paylaşmak istiyorsan hadi gel.