En İyi 13 Performans Testi Programı

En İyi 13 Performans Testi Programı

        Bilgisayarınızın performans ölçümünü yapmaya yarayan onlarca yazılım bulunmaktadır. Bunların bazıları sadece belli ölçümler yapabilirken, bazı yazılımlar ise tüm bilgisayarı test edebiliyor. Bunların en iyilerini sizler için belirledik. Bilgisayarınızın performansını ölçmek istiyorsanız bu yazılımlara güvenebilirsiniz.

1) CINEBENCH

        İşlemci ve grafik kartı performansını ölçmenin en iyi yollarından biri CINEBENCH kullanmaktan geçiyor. Test yaparken işlemcinizin tam gücünü kullanan CINEBENCH gerçekçi olan 3 boyutlu bir sahneyi render üzerinden geçiriyor. Belli algoritmalar eşliğinde sisteminizi yormayı amaçlayan görsel ile işlemcinizin azami kapasitesi hakkında bilgi alıyorsunuz. Multi-threaded denilen, çok çekirdek gerektiren işlemler yapan CINEBENCH, işlemcilerin tek bir çekirdeğinin performansının yanı sıra, tüm çekirdeklerini aynı anda kullandığı zamanki performansını da ölçebiliyor. Sonuç FPS şeklinde aktarılıyor.

        Tamamen ücretsiz bir performans testi gerçekleştirmek istiyorsanız CINEBENCH oldukça işinize yarayacaktır. Oyun bilgisayarlarının haricinde 2 boyutlu veya 3 boyutlu grafik tasarımıyla uğraşanlar veya film düzenleyenler için de bu araç hayat kolaylaştıran bilgileri size sunabiliyor.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

2) Prime95

        Bilgisayar kullanımı esnasında çeşitli nedenlerden dolayı işlemciniz problemlerle karşılaşabilir. Prime95 işlemci ve RAM’inizin performansını test edebileceğiniz bir uygulamadır.

        Prime95 size 3 farklı seviyede test imkanı sunmaktadır. Bu uygulama Small FFT ile basit RAM testi ve ağır CPU testi yapıyor. Large FFT RAM testini arttırırken CPU’yu maksimum ısı ve güç durumuna getiriyor. Son test ise her şeyi sonuna kadar test ediyor.

        Ancak Round off checking özelliğini kapatmayı unutmamalısınız. Yoksa işlem hataları raporlanmaz ve sorunu ancak mavi ekran ile karşılaşırsanız anlayabilirsiniz.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

3) 3DMark Vantage

        3DMark Vantage, ekran kartlarının sınırlarını sonuna kadar zorlamaktadır. DirectX 10 destekli grafiklerin kullanıldığı yazılımda, ekran kartlarını zorlayacak tüm efektler deneniyor. Ayrıca kartın fizik motoru performansı da ölçülüyor. Genel bir puanın yanı sıra, GPU ve CPU’ya da ayrı ayrı puanlar veren yazılımda grafik ayarlarının seviyesine göre farklı testler yapılabiliyor. Özellikle oyun performanslarını değerlendirmeniz için 3D destekli ekran kartınızın neler yapabileceğini öğrenmenize yardımcı olabilir.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

4) PassMark

        Bilgisayar sisteminin gösterdiği bütün performansı ölçen yazılımlardan biri olan PassMark, işlemciden, ekran kartına, sabit disklerden, belleklere kadar tüm bileşenleri zorlayarak test eder. Kullanımı gayet kolay olan PassMark işlemci için sıkıştırma ve matematiksel testler, ekran kartı için 2D ve 3D uygulamalar kullanırken, bellek hızını ölçen ve sabit diskin yazma ve okuma hızını belirleyen testler de yapıyor. Gelişmiş kullanıcılara yönelik tasarlanmış daha pek çok test mevcuttur.

        Programın en önemli özelliği her şeyin kullanıcılar tarafından rahatlıkla anlaşılabilecek bir düzeyde hazırlanmış olmasıdır. PassMark Performance Test'i başlattığınızda yapabileceğiniz testler ekranda çıkmaktadır. PassMark Performance Test ile bilgisayarınızın zor şartlar altında sergilediği performansı test edebilirsiniz.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

5) MobileMark

        Test yazılımları ile dizüstü bilgisayarlara özel testler yapmak da mümkün. Bu konuda uzmanlaşmış yazılımların en önde gelenlerinden biri de MobileMark. MobileMark, dizüstü bilgisayarın pil ömrünü ölçmesinin yanı sıra genel performans konusunda da bilgi veriyor. Pil tam doluyken başlayan testte, yazı yazmak, internete girmek, film izlemek, müzik dinlemek gibi işlemleri gizliyor ve pil ömrü ölçülüyor.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

6) AIDA64 Extreme Edition

        AIDA64 Extreme Edition, bilgisayar sisteminizi oluşturan donanım ve yazılımlar hakkında detaylı bilgiler sunan bir programdır.

        AIDA64 Extreme Edition ile bilgisayar sisteminizin ne kadar sağlıklı çalıştığını görebilir, bilgisayarınızdaki donanımlar hakkında en ince detaylar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki işlemci (CPU), ekran kartı ve hard disklerin sıcaklığını da bu uygulama üzerinden görebilirsiniz. Sisteminizle ilgili görebildiğiniz tüm bilgileri HTML formatında kaydedebilir ve paylaşabilirsiniz.

        AIDA64 Extreme Edition ile sisteminizi oluşturan donanımı aynı platformdaki diğer ürünlerle karşılaştırabilirsiniz. Sistem kararlılık testi de yapabilmenizi sağlayan AIDA64 Extreme Edition, 64 bit işletim sistemleri ile tam uyumluluk göstermektedir.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

7) SiSoft Sandra Lite

        SiSoft Sandra Lite, bilgisayarınız ve bileşenleriniz hakkında çok detaylı bilgi verebilen bir sistem analiz programı. İşlemciden, ekran kartına, sabit disklerden, USB belleklere kadar aklınıza gelebilen her türlü bileşeni test eden uygulama, çok kapsamlı bir yazılım olarak dikkat çekiyor.

        SiSoft Sandra Lite, sahip olduğu 60'dan fazla çalışma tekniği sayesinde donanımsal ve yazılımsal inceleme ve karşılaştırma yaparak rapor sunmaktadır.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

8) Furmark

        FurMark, ekran kartlarını test ederek karşılaştırabilmek ve bu sayede bilgisayarınız için en uygun ekran kartını bulabilmek için üretilmiş başarılı bir ekran kartı test programıdır. Programı kullanarak ekran kartınızı diğer bilgisayarların ekran kartları veya eskiden kullandığınız bir ekran kartı ile karşılaştırabilirsiniz.

        Ekran kartınızın performansını değerlendirmek için onu zorlayarak teste sokan program oldukça başarılı bir şekilde işlemleri yerine getiriyor. Test aşamasında ekran kartınızın aşırı ısınmasını sağlayan program, aynı zamanda bilgisayarınızın performansını ve istikrarını görmenizi sağlıyor. Fakat programı kullanarak ekran kartınızı test etmeden önce sisteminizde bulunan parçaların hepsinin sürücülerinin güncel ve yüklü olduğundan emin olmalısınız.

        FurMark programı ile yapacağınız testlerin ayarlarını kendiniz belirleyebilirsiniz.

        Üst düzey bilgisayar kullanıcıları düşünülerek hazırlanan uygulama, orta seviye ve bilgisayar performansına önem veren kullanıcılar tarafından da rahatlıkla kullanılabilir. Sahip olduğu basit ve sade ara yüz sayesinde test işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

9) SpeedFan

        SpeedFan, CPU ve anakart ısısı gibi donanım bilgilerini anlık olarak görüntüleyebileceğiniz ücretsiz bir programdır.

        Özellikle bilgisayarına Overclock yapan kullanıcılar Windows'ta çalışma sırasındaki aktüel fan hızı ve işlemci, ana kart ısısı gibi değişkenleri bu yazılımla izleyebilirler. Bunun dışında SpeedFan, sabit diskinize ait oldukça derinlemesine bilgiler de sunabilmektedir. SpeedFan, bilgisayarınızın S.M.A.R.T. değerlerini, fan ve işlemci bilgilerini en detaylı şekilde görebileceğiniz kullanımı kolay bir yazılımdır.

        SpeedFan test edilebilecek her şeyi derinlemesine ve tekrar tekrar test ettiği için uzun saatler boyunca çalıştırılması gereken bir uygulamadır. Bu yüzden hemen bir sonuç beklememelisiniz.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

10) IntelBurnTest

        Bilgisayar kullanımı esnasında çeşitli nedenlerden dolayı işlemciniz problemlerle karşılaşabilir. Bu durumda eğer işlemciniz İntel ise çözüm IntelBurnTest‘tir.

        Intel’in kendi Linpack test aracı üzerine kurulu olan uygulama, işlemciyi, kuzey köprüsünü ve diğer parçaları sonuna kadar test eder. Hızlı bir uygulama olmasına karşın sadece Intel işlemciler ile çalışır.

        IntelBurnTest ile dizüstü bilgisayarlarınız için de test yapmayı düşünüyorsanız soğutucunuzun açık olmasına dikkat edip sistemi sürekli kontrol etmelisiniz. Çünkü bu testlerin dizüstü bilgisayarlar için aşırı ısınma tehlikesi yaratabileceğini göz önüne almanız gerekmektedir.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

11) Unigine Heaven

        Ungine Heaven, DirectX 11 destekli yeni nesil kartların performansını ölçen bir uygulamadır. Grafik açısından tüm yenilikleri kullanarak ekran kartlarını zorlayarak test eder. Unigine Heaven gelişmiş teknolojileri kullanan ve 3D oyunların zenginleştirilmesi konusunda ışık olacak niteliktedir.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

12) Memtest86+

        RAM problemleri diğer bilgisayar donanımlarındaki problemler gibi kolay kolay anlaşılacak türden değildir. RAM’den kaynaklanan bir problem olduğu zaman bunu anlamanız çok zor olabilir.

        Memtest86+ RAM’inizi test edebileceğiniz bir uygulamadır. Bu uygulama ile rastgele yazma testleri ve veri aktarım testleri yapabilirsiniz. RAM’inizdeki en ufak sorun bile bu sayede ortaya çıkartılabilir.

        Memtest86+ ile kesin ve hatasız sonuçlar almak için CD’den ya da USB bellekten çalıştırmanız yerinde olacaktır. Çünkü uygulamayı RAM üzerinden çalıştırarak test etmek sonuçlarını etkileyebilir.

        Tam kapsamlı testler çok uzun zaman alacaktır. Eğer testlerden tam emin olmak isterseniz bütün gece ve çok tekrarlı olarak çalıştırabilirsiniz.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

13) HWMonitor

        HWMonitor, bilgisayar sisteminizin ana sağlık sensörlerini kontrol eden başarılı bir donanım izleme yazılımıdır.

        HWMonitor bilgisayarınızda bulunan donanımlar üzerindeki sensörleri okuyarak sıcaklık, voltaj, fan hızı gibi değerler hakkında kullanıcılara bilgi verir.

        HWMonitor en yaygın sensör yongalarını yönetir ve bu şekilde neredeyse tüm donanımlar hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur. Ayrıca, HWMonitor günümüz işlemcilerinin, ekran kartlarının ve sabit disk sensörlerini de rahatlıkla okuyabilmektedir.

        HWMonitor test edilebilecek her şeyi derinlemesine ve tekrar tekrar test ettiği için uzun saatler boyunca çalıştırılması gereken bir uygulamadır. Bu yüzden hemen bir sonuç beklememelisiniz.

        Bilgisayarınıza
buradan indirebilirsiniz.

  • 14.2.2018

Blog Yazarlarına Katıl

Sen de teknoloji ile ilgiliysen ve paylaşmak istiyorsan hadi gel.